Home | FanKlub | Download | FAQ | Sklep GSM | Forum | Top 10 Siemens | Logo | Leżajsk
          Main
   FanKlub
   Opisy telefonów
   Testy użytkowe
   Porównania telefonów
   Opinie użytkowników
   Top 10 Siemens
   Serwisy Siemensa
   Download
   FAQ
   Forum dyskusyjne
   Giełda
   Linki
   Zakupy
   Members Area
   Urządzenia - Simlock
   Sklep GSM
 
          Artykuły
   Porady i sztuczki
   Update, naprawy
   Tuning
   Inne
 
          Multimedia
   Dzwonki [melodie]
   Dzwonki SMSem
   EMS
   Logo SMSem
   Logo
   Animacje
   Schematy kolorów
   Tapety
   E-booki
 
          Reklama
  
 
          Porównanie Pre-Paid 2006
Witam. Wbrew szumnym zapowiedziom ze stycznia 2006 w tym roku poza styczniowym porownaniem ofert mobilnego internetu nie pojawilo sie zadne porownanie mojego autostwa. Powodow było kilka, ale faktem jest, że tak naprawde rok 2006 nie był i nie jest zbyt obfity w jakieś szczególne zmiany taryf czy rewolucyjne i konkurencyjne oferty. Mamy połowę listopada i zdecydowałem że trzebaby jednak coś napisać gdyż na pewno coś się zmieniło. I owszem zmiany w prepaid, o których mowa poniżej są i wpływają one znacząco na ostateczne zestawienie.

Zanim zaproszę do przeczytania porównania chciałbym poinformować, że w tym roku pojawi się jeszcze porównanie ofert mixpaid natomiast postpaidy zostaną najwyżej zaktualizowane tak aby były adekwatne do stanu obecnego. W styczniu natomiast na KF trafi porównanie Mobilny Internet 2007. A teraz zapraszam do lektury.

Zasady

Pod uwagę będą brane stawki z VAT, które są w cennikach wszystkich operatorów z dnia 16.11.2006. Ponieważ mamy 6 konkurentów, punkty będą przyznawane od 1 punktu dla najgorszej oferty do 6 punktów dla najlepszej w każdej z kategorii. Zero punktów przyznaję za brak usługi w ofercie. Porównuję zawsze najniższe możliwe stawki. Pod lupę wezmę następujące cechy ofert: koszt minuty połączenia do wszystkich sieci, koszt minuty połączenia wewnątrz sieci, koszt wiadomości SMS do innych sieci, koszt wiadomości SMS wewnątrz sieci, koszt wiadomości MMS, koszty obsługi konta, koszt połączenia z Pocztą Głosową oraz koszt wybranych modeli telefonów w zestawach. Będziemy też odejmować 1 punkt za każde ograniczenie jakie dodatkowo istnieje w każdej z wyżej wymienionych kategorii na przykład fakt iż jest to ograniczona czasowo promocja, z tymże tylko wtedy gdy jest to ograniczenie, które posiada mniej jak połowa operatorów biorących udział w porównaniu. Dodawanie 1 punktu odbywa się analogicznie. Mamy więc 8 kategorii, 6 konkurentów, 48 punktów do zdobycia.

Koszty połączeń głosowych

Do wszystkich sieci

W tej konkurencji w zmieniło się sporo, stawki generalnie powędrowały w dół lub się nie zmieniły wogóle. Zwycięża Tak Tak ze swoimi 59 groszami za minutę, ale traci jeden punkt gdyż taką kwotę bedziemy płacić dopiero po 8 miesiącach przebywania w sieci. Sami Swoi lądują na drugim miejscu ze stawką 0,66 za minutę do wszystkich sieci bez żadnych ograniczeń. Heyah znacząco obniżyła swoją stawkę przez ostatni rok dzięki czemu z miejsca ostatniego podnosi się na trzecie. Simplus nie zmienił kwoty w tej kategorii przez co spada o jedno oczko w dół. Orange ze swoimi ofertami okupuje szary koniec, zarówno Orange Go jak i pozostający jeszcze po Idei POP mają najwyższą stawkę wynoszącą 80 groszy za minutę połączenia.

Tak Tak - 0,59/min – 6 – 1 = 5 pkt
Heyah - 0,68/min - 4 pkt
POP - 0,80/min - 2 pkt
Orange Go - 0,80/min - 2 pkt
Simplus - 0,78/min - 3 pkt
Sami Swoi - 0,66/min - 5 pkt


Wewnątrz sieci

W tej kategorii ogrom nowych promocji jest najlepiej zauważalny. W zdecydowanej większości są to benefity, które trwają aż do odwołania co jest sporą zaletą. Najniższą stawkę zaoferują nam Simplus i Orange Go. Usługi Przyjaciele w Orange Go i Niemożliwe, a jednak w Simplusie działają na niemal identycznych zasadach. Wysyłamy SMS z kodem co kosztuje nas 5 PLN brutto i otrzymujemy do wykorzystania 100 minut na 30 dni. Różnica jest jedna i dość zasadnicza – w Plusie możemy dzwonić do wszystkich abonentów Polkomtela, natomiast w Orange tylko do jednego wybranego numeru będącego w naszej sieci oczywiście. Jeśli jesteśmy z Orange ponad 12 miesięcy możemy uruchomić dodatkowe dwa numery, ale zapłacimy za każdy następne 5 PLN. Dlatego Orange traci jeden punkt i nie otrzymuje dodatkowego za możliwość rozszerzenia działania usługi. Do wyboru mamy także pakiety Masz Gadane z minutą rozmowy wewnątrz Orange i sieci stacjonarnych za 30 groszy. Lepsze numery to nazwa usługi w POPie z kolei – tu również wysyłamy SMSa aktywacyjnego i płacimy 2 PLN na 30 dni. Ale otrzymujemy za tą kwotę do 3 numerów, z którymi rozmawiamy za 15 groszy w zależności od stażu w sieci. Także w POPie mamy pakiety Masz Gadane z minutą rozmowy wewnątrz Orange i sieci stacjonarnych za 30 groszy. Tak Tak dopiero na czwartej pozycji tym razem, ale oferta jest również bardzo dobra – aktywujemy do 5 numerów w Erze lub stacjonarnych za 9 PLN na 9 miesięcy i rozmawiamy za specjalna niską stawkę. W Tak Taku mamy możliwość także uruchomienia specjalnych pakietów nieogranicznych czasowo i kumulujacych sie aż do wykorzystania całości, w których minuta rozmowy kosztuje zaledwie 20 groszy z siecią Era i stacjonarnymi – Era jako jedyna oferuje tak dogodną opcję stąd jeden punkt ekstra. Kolejne miejsce trafia dla Heyah – kwota jaką płacimy za minutę rozmowy z Heyah wynosi 22 grosze – dodatkowo jest to promocja ograniczona czasowo i Heyah jest tu jedynym wyjątkiem – u wszystkich pozostałych operatorów promocje nie są ograniczone czasowo dlatego odejmujemy 1 punkt. Na końcu stawki Sami Swoi – nic się nie zmieniło od stycznia 2006 w tej ofercie.

Tak Tak - 0,19/min - 3 + 1 = 4 pkt
Heyah - 0,22/min - 2 - 1 = 1 pkt
POP - 0,15/min - 4 - 0 = 4 pkt
Orange Go - 0,05/min - 6 - 1 = 5 pkt
Simplus - 0,05/min - 6 - 0 = 6 pkt
Sami Swoi - 0,24/min - 1 - 0 = 1 pkt


Suma:
Tak Tak - 9 pkt
Heyah - 5 pkt
POP - 6 pkt
Orange Go - 7 pkt
Simplus - 9 pkt
Sami Swoi - 6 pkt


Pierwsze miejsce ex aequo zajmuje Tak Tak oraz Simplus – Tak Tak ma najlepiej wyważone oferty z kolei Simplus ma bardzo dobra ofertę na rozmowy wewnątrz sieci. Orange Go ląduje samotnie na drugiej pozycji, to bardzo dobra propozycja dla osób majacych znajomych tylko w Orange i nie mająca ich za dużo – najlepiej trzech. Na trzecim miejscu drugie ex aequo w tej kategorii – POP oraz Sami Swoi. POP nie jest już tak atrakcyjny jak był kiedyś, a Sami Swoi są po prostu średnią ofertą. Heyah ponownie ląduje na samym końcu stawki tak jak w poprzednim porównaniu.

Koszty wysyłania wiadomości

SMS do innych sieci

W tej kategorii mamy jedną dużą zmianę – Tak Tak oferuje najniższą stawkę za SMSa do wszystkich sieci – zaledwie 16 groszy. Okupione jest to za długością stażu w sieci toteż musimy odjąć jeden punkt. Kolejnych czterech konkurentów pozwoli nam wysłać SMSa za 20 groszy bez żadnych ograniczeń. Sami Swoi tym razem na ostatnim miejscu – cena identyczna jak w oprzednim porównaniu.

Tak Tak - 0,16/SMS – 6 – 1 = 5 pkt
Heyah - 0,20/SMS – 5 – 0 = 5 pkt
POP - 0,20/SMS – 5 – 0 = 5 pkt
Orange Go - 0,20/SMS – 5 – 0 = 5 pkt
Simplus - 0,20/SMS – 5 – 0 = 5 pkt
Sami Swoi - 0,24/SMS – 1 – 0 = 1 pkt


SMS wewnątrz sieci

Tu zmiany dzięki promocjom są także dość spore. Pierwsze miejsce bez wątpienia dostaje Heyah tym razem – za jednego SMSa zapłacimy pół grosza! Niestety jest to promocja ograniczona czasowo toteż musimy odjąć 1 punkt. Miejsce drugie zajmują 4 konkurenci ze stawką 1 grosza za SMSa. W Tak Taku za pakiet 600 SMSów (wymiennych na 100 MMSów) zapłacimy 6 PLN, SMSy możemy wysyłać do sieci Era, pakiet jest ważny przez 30 dni od daty aktywacji. Dokładnie identyczną ofertę znajdziemy w POPie i Simplusie – ta sama cena te same ograniczenia, jedyna różnica to brak wymienialności SMSów na MMSy. Orange Go również niemal identycznie – tutaj pakiet SMS/MMS kosztuje nieco mniej – 5 PLN – ale ma też o sto SMSów mniej. Reszta ograniczeń taka sama. Wracając do Simplusa – jeśli mamy taryfę Team7 mamy możliwość wyboru 7 osób, z którymi będziemy SMSować za 1 grosz. Opłata za każdy aktywowany numer wynosi 2,50 PLN i jest to opłata jednorazowa, nie ma ograniczenia czasowego w korzystaniu z oferty. Jak widać cięzko tu za cokolwiek dodać lub odjąć punkty. Po prostu niezależnie od sieci w której jesteśmy, mamy możliwość wysyłania bardzo tanich SMSów, tak tanich, że tańsze już być w sumie nie mogą. No chyba, że jesteśmy w Sami Swoi – tutaj nie zmieniło się absolutnie nic i za SMSa wewnątrz sieci płacimy dalej 24 grosze – dokładnie tyle co za SMSa poza sieć.

Tak Tak - 0,01/SMS - 5 - 0 = 5 pkt
Heyah - 0,005/SMS - 6 - 1 = 5 pkt
POP - 0,01/SMS - 5 - 0 = 5 pkt
Orange Go - 0,01/SMS - 5 - 0 = 5 pkt
Simplus - 0,01/SMS - 5 - 0 = 5 pkt
Sami Swoi - 0,24/SMS - 1 - 0 = 1 pkt


MMS

MMSy powoli zdobywają popularność dlatego też operatorzy i tutaj przygotowali specjalne oferty, jednak nie wszyscy. Wygrywa Orange Go – najtańszy MMS na rynku kosztuje w pakiecie SMS/MMS za 5 PLN 3 grosze brutto. Może on być wysłany jednak tylko do sieci Orange – poza nią cena jest standardowa – 40 groszy za wiadomość do 100 kb. Drugie miejsce przypada Tak Takowi – 6 groszy za 100kb wiadomość w pakiecie SMS/MMS za 6 PLN. Wiadomości z pakietu mogą również trafiać tylko wewnątrz sieci, poza nią tak jak w Orange płacimy 40 groszy. Tą kwotę także zapłacimy za MMSa w Heyah, POPie, Simplusie i Sami Swoi, ale tylko w Popie napotkamy pewne ograniczenie – za MMS wysłany poza Orange zapłacimy – bagatela – 1,22 PLN! Minus jeden zasłużony punkt w związku z tym.

Tak Tak - 0,06/MMS - 5 - 0 = 5 pkt
Heyah - 0,40/MMS - 4 - 0 = 4 pkt
POP - 0,40/MMS - 4 - 1 = 3 pkt
Orange Go - 0,03/MMS - 6 - 0 = 6 pkt
Simplus - 0,40/MMS - 4 - 0 = 4 pkt
Sami Swoi - 0,40/MMS – 4 – 0 = 4 pkt


Suma:
Tak Tak - 15 pkt
Heyah - 14 pkt
POP - 13 pkt
Orange Go - 16 pkt
Simplus - 14 pkt
Sami Swoi - 6 pkt


Orange Go tym razem na najwyższym miejscu na podium. Oferta jest świetna, ale tylko wtedy gdy zdecydowaną wiekszość znajomych mamy w Orange. Stosunkowo wyważoną ofertę ma Tak Tak choć i tutaj najbardziej docenią walory jakie oferuja nam poszczególne promocje te osoby, które większość znajomych mają w Erze. Trzecie miejsce ex aequo zajmuje Heyah i Simplus. Heyah ma dobre promocje, ale zastrzega sobie prawo do ich zakończenia podajać konkretną datę. Simplus z koleji jest dobrą ofertą, ale w żadnym momencie nie wysuwa się na prowadzenie. Sami Swoi w tej kategorii podobnie jak w poprzednim porównaniu wypadają blado.

Obsługa Konta i Poczta Głosowa

Koszt obsługi konta i uzyskania pomocy

Minuta rozmowy i koszty wiadomości to nie wszystko gdyż czasem trzeba coś zmienić w naszej ofercie lub skorzystać z pomocy konsultanta gdy mamy jakieś pytanie odnośnie oferty. Do tej pory poprzednie porównania pokazały, że dzwonienie do naszego opearatora nigdy nie było bezpłatne. Czy coś się w tej kwestii zmieniło? Zupełnie nic – wszyscy karzą sobie płacić za uzyskanie pomocy dokładnie tyle samo co niemal rok temu. Ale za to pojawiły się inne możliwości – niektórzy uruchomili internetowe biura obsługi klienta, w których sami możemy dokonywać zmian taryf czy uruchamiać sobie różne usługi. Taka opcja jest do stępna w Tak Taku, POPie, Orange Go i Heyah. Polkomtel został tutaj w tyle dlatego obie jego oferty tracą po jednym punkcie w tej kategorii.

Tak Tak - 2,44/poł – 2 – 0 = 2 pkt
Heyah - 1,00/min – 1 – 0 = 1 pkt
POP - 1,00/poł – 5 – 0 = 5 pkt
Orange Go - 1,00/poł – 5 – 0 = 5 pkt
Simplus - 0,95/poł – 6 – 1 = 5 pkt
Sami Swoi - 1,00/poł – 5 – 1 = 4 pkt


Poczta Głosowa

Koszty korzystania z Poczty Głosowej nie uległy żadnym zmianom od ostatniego porównania. Orange generalnie prowadzi gdyż ani aktywacji ani korzystanie z poczty nie generuje nam żadnych kosztów. Tak samo jest w Heyah. Pozostali karzą sobie za to płacić, Simplus rekordowo bo aż 48 groszy za każdą minutę.

Tak Tak - 0,29/min - 2 pkt
Heyah - 0,00/min - 6 pkt
POP - 0,00/min - 6 pkt
Orange Go - 0,00/min - 6 pkt
Simplus - 0,48/min - 1 pkt
Sami Swoi - 0,00/min - 6 pkt


Suma:
Tak Tak - 4 pkt
Heyah - 7 pkt
POP - 11 pkt
Orange Go - 11 pkt
Simplus - 6 pkt
Sami Swoi - 10 pkt


POP i Orange Go na pierwszym i nic w tym dziwnego, złotówka za połączenie z pomocą operatora jest do przełknięcia do tego darmowa poczta głosowa. Sami Swoi jedno oczko niżej – tutaj z kolei o wyniku zadecydował tylko fakt iż nie mamy dostępu online do parametrów naszego konta. Heyah najwięcej z nas zdrze gdy będziemy w potrzebie – za każdą minutę rozmowy i oczekiwania na połączenie z konsultantem zapłacimy złotówkę. Simplus najdrożej skasuje nas za pocztę głosową. Tak Tak o ląduje na końcu bo w tej kwestii po prostu nie jest zbyt tani.

Telefony w zestawach

Na koniec sprawdźmy jeszcze coś co dla wielu będzie także decydującym i ważnym powodem wybrania konkretnej oferty. Ponieważ nie ma takiego modelu telefonu który by istniał we wszystkich ofertach co byłoby sytuacją idealną toteż trzeba było znależć jakiś kompromis. Wybrałem następujące telefony:
SonyEricsson J100i oraz J220i – te modele są do siebie bardzo zbliżone pod względem i kosztu i specyfikacji.
Nokia 1600 występuje we wszystkich ofertach poza Heyah.
Samsungi X150, X160 oraz X220 również są do siebie zbliżone i również występują wszedzie poza Heyah.

Tak Tak – SE J220i: 239 PLN, Nokia 1600: 249 PLN, Samsung X160: 289 PLN – 2 pkt
Heyah – SE J100i: 199 PLN – 4 pkt
POP – SE J220i: 229 PLN, Nokia 1600: 239 PLN – 4 pkt
Orange Go – Nokia 1600: 239 PLN, Samsung X200 – 279 PLN – 4 pkt
Simplus – SE J220i: 199 PLN, Nokia 1600: 229 PLN, Samsung X150: 279 PLN – 6 pkt
Sami Swoi – Nokia 1600: 249 PLN, Samsung X150: 299 PLN – 1 pkt


Najlepsze ceny z wybranych modeli ma Simplus, najtańsze ze wszystkich są wszystkie 3. Drugie miejsce zajmują obie oferty Orange z dobrymi cenami wybranych modeli oraz Heyah – cena dobra, ale tylko jeden model telefonu. Tak Tak jest dość drogi, żaden z telefonów nie jest najtańszy wśród tych ofert. Sami Swoi jednak wypadają najgorzej – mają Nokie równie drogą jak Tak Tak i najdroższego Samsunga w tym towarzystwie.

PODSUMOWANIE

Zanim przeczytacie podsumowanie i punktację końcową tradycyjnie pare ważnych słów na koniec. Zwycięzca wcale nie musi mieć najkorzystniejszej oferty dla każdej osoby, warto przejrzeć sobie to porównanie wybrać z niego te kategorie które nas najbardziej interesują i wtedy jeszcze raz samemu wyłonić swojego faworyta, na miarę naszych oczekiwań i potrzeb przede wszystkim. Numer 1 tutaj ma najbardziej zbalansowaną ofertę pod każdym względem, ale wcale nie znaczy to, że jest najtańszy pod każdym względem, dlatego należy traktować te wyniki czysto orientacyjnie i samemu wyłonić, biorąc na przykład pod uwagę co tu zawarłem, ofertę dla Siebie. I proszę pamiętać, że każdy artykuł, test i porównanie jest w jakimś stopniu subiektywny.

1. Orange Go 38 pkt
2. Simplus 35 pkt
3. POP 34 pkt
4. Heyah & Tak Tak 30 pkt
5. Sami Swoi 23 pkt


Jak widać całkowita zmiana stawki oznacza, że jednak zaszły jakieś zmiany przez ostatnich pare miesięcy. Najlepszym prepaidem jest Orange Go – świetne oferty promocyjne, duży ich wybór, nie najtańsze, ale dobre ceny i darmowa poczta głosowa – to wszystko dało zwycięstwo. Dość niespodziewanie na drugim miejscu ląduje Simplus, dobre ceny za połączenia, dobre promocje choć zdecydowanie zbyt mała ich ilość i najniższe ceny telefonów w zestawach to główne cechy oferty. POP spada z pierwszego miejsca na trzecie – w dalszym ciągu jest to dobra oferta, ale przeglądając cenniki nie mogłem oprzeć się chwilami wrażeniu, że Orange faworyzuje swoją Orange Go kosztem POPa. Głowne zalety tej oferty jednak pozostały – dobre promocje i spora ich ilość oraz tak jak i w Go bezpłatna poczta głosowa. Heyah i Tak Tak lądują na 4 miejscu. W przypadku tej pierwszej jest to spowodowane tym, że promocje jak są to są pojedyncze i ograniczone czasowo. Poza tym Heyah jest droga gdy potrzebujemy pomocy od naszego operatora, a oferta zestawów z karta praktycznie nie istnieje. Słowo wyjaśnienia – gdy to piszę w Heyah dostępna jest oferta SMSy za 0 groszy, ale celowo nie została uwzględniona w zestawieniu dlatego, że jest limitowana czasowo i trwa nieco ponad miesiąc i raczej nie należy się spodziewać żeby była przedłużona. Gdyby brać ją pod uwagę Heyah dostałaby dodatkowo dwa punkty. Tak Tak z kolei ma bardzo dobre ofety i promocje, ale gdy przychodzi zakup zestawu z telefonem, skorzystanie z Poczty Głosowej czy z pomocy to Tak Tak jest najdroższy stąd tak niska lokata. Sami Swoi na tle konkurencji wydaje się być całkowicie zapomnianą ofertą, której od dawna nikt nie aktualizuje. Cięzko powiedzieć jaka będzie przyszłość tego opearatora.

Tradycyjne wybór należy do Was. Ja jak zawsze mam nadzieję, że znów znalazły się osoby, którym pomogłem, których zaciekawiłem i które czegoś nowego się dowiedziały. Żadna z ofert nie jest zła – po prostu dla każdego coś innego.

Napisał: Bartłomiej Pawliczka - Golla

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie, publikowanie w całości i w fragmentach oraz jakiekolwiek wykorzystywanie w celach komercyjnych bez zgody autora zabronione.

Data dodania: 2006-11-16 22:42:28


Urządzenia - Simlock | Prywatność | Copyrights | Redakcja | Reklama | Motoryzacja, Car Audio | Siemens Cell Phone | Free Downloads
..::Copyright © 2000 - 2007 by fks.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone::..